Praski_Koneser
2015-02-25 12:34:15
2015-02-25 12:32:08
Spiritus movens warszawskiej Pragi

Praga to jedna z najciekawszych i najbardziej niezwykłych warszawskich dzielnic. Dzieje prawobrzeżnej części miasta pełne są niesamowitych historii, wydarzeń i tajemnic. Przez wieki tworzyła swój niepowtarzalny, wielokulturowy charakter. Tygiel kultur polskiej, żydowskiej i rosyjskiej odcisnął wyraźne piętno na losach dzielnicy
i jej współczesnym klimacie. Ulice Ząbkowska i Targowa, Bazar Różyckiego, Cerkiew Metropolitalna i Koneser to najbardziej rozpoznawalne miejsca na mentalnej mapie Pragi, dzielnicy o silnej tożsamości i rzadko spotykanym autentyzmie miejskiej kultury, obyczajów i języka.

Jej unikalny charakter przetrwał czasy zawieruchy wojennej. Prawie niezniszczona, ocaliła swój dawny koloryt i odrębność. Z czasem popadła jednak w zapomnienie. Obecnie przeżywa swój kulturowy i społeczny renesans. Wyjątkowa aura dzielnicy przyciąga wielu turystów i inwestorów poszukujących autentycznych źródeł miejskiego życia i nowych perspektyw rozwoju biznesu.

Bogactwo życia kulturalnego i artystycznego stało się znakiem odrodzenia praskiej kultury. Wyzwoliło kreatywną energię, inspirującą coraz silniejszy nurt przemian społecznych i procesów rewitalizacji praskiego krajobrazu. Jednym z symboli tych zmian będzie Centrum Praskie Koneser, realizowane na terenach dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek i Spirytusu.

 To właśnie tutaj, przy ulicy Ząbkowskiej, u schyłku XIX wieku powołano do życia Warszawską Fabrykę Rektyfikacji Spirytusu. Przez lata była ona potentatem w produkcji wysokogatunkowego alkoholu. Najbardziej dynamiczny rozwój wytwórni miał miejsce w okresie międzywojennym. W Monopolu, bo taką zwyczajową nazwę zyskała fabryka,  stworzono klasyczne kompozycje wódek Wyborowej, Luksusowej, Żubrówki, Żytniówki, Przepalanki czy Siwuchy. W jednym z budynków Konesera znajdowała się również Mennica Państwowa, w której tłoczono medale, odznaki i bilon. Z czasem Monopol zaczął ograniczać swoją produkcję, aż do ostatnich lat, kiedy wstrzymano ją całkowicie, zamykając przestarzałą fabrykę.

Punktem zwrotnym dla Konesera był zakup terenu przez BBI Development NFI S.A.  Od tego momentu rozpoczęły się intensywne prace projektowe  nad rewitalizacją miejsca, zmierzające do utworzenia nowego wielofunkcyjnego centrum praskiego życia.

Centrum Praskie Koneser powstaje w kwartale ulic Ząbkowskiej, Markowskiej, Białostockiej i Nieporęckiej. Posiada doskonałą lokalizację z wygodnym dostępem do komunikacji miejskiej. Nowa linia metra, powiązana z koleją podmiejską na Dworcu Wileńskim, zapewni szybkie i komfortowe połączenie z całą Warszawą. W sąsiedztwie Konesera realizowane są inwestycje o strategicznym znaczeniu dla stolicy i kraju: Stadion Narodowy, przebudowa Portu Praskiego, Muzeum Warszawskiej Pragi i siedziba prestiżowej Orkiestry Sinfonia Varsovia. 

Centrum Praskie Koneser to przykład wielofunkcyjnej architektury miejskiej. Projekt kompleksu obejmuje adaptację starych postindustrialnych budynków fabrycznych i powstanie nowoczesnych obiektów harmonijnie wpisujących się w zabytkową tkankę miejską. Celem BBI Development NFI S.A., przy pracach nad całościową wizją Konesera, było pełne poszanowanie tradycji i historii miejsca oraz  stworzenie nowej jakości w kategorii rewitalizacji przestrzeni pofabrycznej.

Unikalnym walorem rewitalizacji Konesera będzie nie tylko imponująca skala, ale również zjawiskowa estetyka projektu, kreująca niezwykłą atmosferę miejsca. Ceglane fasady budynków, spacerowe alejki, otwarte przestrzenie
i kameralne pasaże stworzą bezpretensjonalne, przyjazne i pełne uroku miejsce. Wyznacznikiem jakości projektu będzie dbałość o najmniejsze detale wykończenia podkreślające prestiż i klasę Konesera.

Projekt cechuje jednorodność przestrzeni, spójna tonacja kolorystyczna oraz harmonia nowoczesnych
i postindustrialnych obiektów. Obok zrewitalizowanych zabytkowych budynków Kordegardy, Rektyfikacji, Filtracji
i Magazynów Spirytusu powstaną stylizowane na lofty obiekty mieszkalne, nowoczesne biura i galerie sztuki oraz miejskie pasaże handlowe. Razem stworzą jedyną w swoim rodzaju przestrzeń życia, fragment nowego miasta wyznaczający wzorzec przemian dla tej części Warszawy.

Aktualności
06.03.2015
zapraszamy na Targi Mieszkaniowe Nowy DOM Nowe MIESZKANIE 2015
28.07.2014
Rozstrzygnięcie konkursu
21.05.2014
Muzeum Polskiej Wódki w Koneserze
Znajdz nas